Bikfalváról

Bikfalva


Festői környezetben fekszik a Bodzafordulói-hegység lábánál, nagy kiterjedésű bükkösök előterében. Nevét már az 1332 - es pápai tizedlajstromban megtaláljuk. A 2002 - es népszámláláskor a lakóság száma 379 lélek volt.
A DJ-103 B főút mellett áll iskolája, amelyet a magyar állam épített, és egyike a millennium esztendejében (1896) épült négyszáz népiskolának. Homlokzatán ott áll a régi emléktábla: „Magyarország ezeréves fennállásának emlékére”. Az egykoron védelmi célokat szolgáló református műemlék templomvárból középkori eredetű tornyát és XVI - XVII. századi szabálytalan, ovális lőréses várfalmaradványát láthatjuk. A mai harangtorony Önmagában is védhető Öregtorony, donjon volt. Keskeny lőréseivel egyedülálló a megyében.
Eredeti ún. barcasági típusú, lanternás sisakját 1937 - ben Debreczeni László tervei alapján gúlasisakra változtatták. Kisméretű gótikus temploma helyett 1863 - ban újat építettek. Még mindig szól a szakirodalomban is ismert, műkincs jellegű harangja, Johannes Neidel neves brassói harangöntő mester munkája 1640 - ből. értékét emeli, hogy ezen a harangon már nemcsak latin, hanem magyar nyelvű körirat is van. A templom előtti ősi temetőt 2002 - ben rendezték, régi sírköveit kiszabadították a bozótból.
A külsejükben is mutatós kúriák közül figyelmet érdemel a Nagy úton az 1793 - ban épült Simon - ház oszlopos, árkádos kőtornácával. Ugyancsak ebben az utcában áll a Jantsó - ház, valamint Zsigmond Ödön háza a Templom utcában. Utóbbinak aszimmetrikusan elhelyezett pilléres, boltíves, kiugró tornácát barokk kosáríves árkádok díszítik. Más udvarházak és kúriák: Páll Gergely - udvarház (1830) a Nagy úton, kiugró oromfalas boltíves tornáccal és barokkos elemekkel tagolt, vaskos kő kapulábakkal, a Molnár - udvarház a Gáton 1822 - ből. „Népies, törpeoszlopos, boltíves kőtornáca van”, s mint ilyen, egyedi bikfalvi változat. A műemlék udvarházak sorát még sorolhatnánk: Böjthe - Cseke féle kúria (1860), Harkó Lajos féle, Vén - ábrahám - udvarház, Zátyi - ház, Páll Gergely féle ház stb.
A turista és kiránduló érdeklődésére tarthat számot a Bikfalva erdőrengetegében található Csiga vára (Mókus panziótól csupán 30 percre), melyről az idősebb nemzedék érdekes történeteket-mondákat mesél még ma is. "Fenn a várban feneketlen kút volt, rajta csigán mozgó aranyveder" - mesélik. A várból a pincébe csigalépcső vezetett le. Innen jÖhet az eröd neve. "Ez az óriásoké volt. ök építették a várat, ott rejtették el temérdek kincseiket. Sokat is áskáltak utána a régiek". Csiga-vár históriáját, a Pójás nevű legelőn álló legendás Décse kövével (kárpáti homokköböl álló sziklaformáció) hozzák kapcsolatba a helybeliek. A bikfalvi erdő nagyon gazdag gombafélékben és kiváló vadászterület.
Bikfalvi születésű személyiség volt a festő és rézmetsző Koréh Zsigmond (1761-1793) és tanítványa Bikfalvi Falka Sámuel (1766-1825) nyomdász és rézmetsző, aki azonban Fogarason született. Itt ringatták bölcsőjét Simon Gábor (1857-1907) nyelvész tanárnak, tankönyvírónak. Az idegenforgalmi adottságoknak köszönhetően Bikfalván a faluturizmus egyre inkább teret hódít. A volt községháza épületében a Bikk-Makk Kulturális Egyesület állandó jellegű néprajzi gyűjteményét láthatja a turista.

Pensiunea Mokus

527131, Bicfalău nr.106

Jud. Covasna, România

Tel. 0040-745.599474

Tel. 0040-731.635474

Tel. 0040-367.802292

E-mail: mokuspanzio@yahoo.com

Website: www.mokuspanzio.ro

Facebook: Mókus Panzió Bikfalva